Kano, Kajak og SUP

Skal din grundejerforening lave et nyt padlefællesskab på vandet?

Danskerne elsker at dyrke motion på vandet, og nu har din grundejerforening muligheden for at ride med på bølgen. Lav jeres eget fællesskab for jeres medlemmer og mærk adrenalinsuset ved en tur på vandet.

Er du også bidt af naturoplevelser tæt på vandet, fællesskaber og motion under åben himmel? Har du allerede en kajak eller et paddleboard eller overvejer du måske at få det? Måske har du lyst til at prøve kajak eller paddleboard eller blive dygtigere til at bruge det udstyr du allerede har? Hvis du kan svare ”ja” til et eller flere af de spørgsmål, så er det måske din grundejerforening Bevæg dig for livet – kano, kajak og SUP skal samarbejde med, om at lave et nyt padlefællesskab?  

Det er ikke meget positivt, der har været at fortælle om det seneste års tid, men Coronasituationen har betydet, at rigtig mange danskere har genopdaget, at naturen i Danmark alligevel kan bruges til mange spændende ting - ikke mindst motion på vores lange kystlinje samt vores mange søer og åer. Den interesse har vi også kunnet mærke på kano-, kajak- og SUP området, hvor rigtig mange danskere har investeret i både kajakker og paddleboards det seneste års tid.

”Bevæg dig for livet” repræsenterer et samarbejde mellem de 2 største idrætsorganisationer i Danmark, DIF og DGI, som er gået sammen i et storstilet projekt, om at få flere danskere ud at dyrke motion, indenfor forskellige idrætsgrene. I ”Bevæg dig for livet – kano, kajak og SUP” arbejder vi specifikt for at få flere ud på vandet i kano, kajak eller på paddleboard.

Samarbejde med grundejerforeningen Tre Lyng

Vi har allerede iværksat et samarbejde med grundejerforeningen Tre Lyng, om at opstarte et padlefællesskab i deres grundejerforening. Tanken med padlefællesskabet er ikke at pålægge bestyrelsen endnu en opgave, men at padlefællesskabet drives af dem, som er en del af det.

Lone Cederquist, formand for bestyrelsen i Tre Lyng, kan sagtens se fordelen i at have den slags fællesskaber i foreningen, for man får bragt folk sammen på tværs af både alders- og naboskel, og bidrager på den måde til et større sammenhold og fællesskabsfølelse i grundejerforeningen.

Grundejerforeningen er også begunstiget af, at Karin Levinsen, en af grundejerne i foreningen, er uddannet kajak- og SUP-instruktør. Karin ser flere positive ting ved at have et padlefællesskab. Dels kan det højne sikkerheden til søs, når medlemmerne deltager i kurser og uddannelse og går på vandet sammen med andre. Dels åbner et fællesskab også for, at man rent faktisk kommer på vandet, og får gode oplevelser i kajak eller på SUP.

Hvis tiden ellers tillader det, kan Karin også hyres til instruktøropgaver i andre grundejerforeninger, som kunne være interesseret i at opbygge et padlefællesskab.

Hvordan fungerer det?

I ”Bevæg dig for livet – Kano og kajak” vil vi gerne tilbyde andre grundejere og grundejerforeninger hjælp til, at komme i gang med at oprette et padlefælles. Det er medlemmerne selv der skal stå for at drive og arrangere aktiviteterne, og sikre at man jævnligt åbner op for at hverve nye medlemmer til fællesskabet.

For at få aktiviteten hjulpet i gang, kan ”Bevæg dig for livet – kano, kajak og SUP”, i samarbejde med jeres grundejerforening, afvikle et eller flere arrangementer, hvor grundejerforeningens medlemmer, kan komme og prøve, hvad det vil sige at ro kajak eller at stå på et paddleboard.

Vi medbringer både udstyr og instruktører, men såfremt I allerede har medlemmer i jeres grundejerforening, som ror, padler eller fungerer som instruktører i forvejen, er de selvfølgelig mere end velkomne til at deltage og byde ind på instruktøropgaven. Herefter vil vi drøfte, hvilke muligheder der er for at opstarte et padlefællesskab i jeres grundejerforening drevet af medlemmerne selv.

Lyst til at høre mere?

Har I lyst til at høre mere om padlefællesskaber i en grundejerforening, så skal I være meget velkomne til at kontakte mig på tlf. 7940 4873 eller på mail kim.nymand.hansen@bevaegdigforlivet.dk.

Hvem er Bevæg dig for livet - kano, kajak og SUP?

Kano- og kajaksporten er i rivende udvikling med flere aktive roere og flere medlemmer i kano- og kajakklubberne. Bevæg dig for livet - Kano og kajak vil bidrage til, at endnu flere kommer på vandet og ror kano, kajak eller SUP.

Bevæg dig for livet – Kano og kajak støtter kano- og kajakklubber, der gerne vil tiltrække og fastholde medlemmer. Samtidigt samarbejder vi med kommercielle aktører og andre partnere om at give flere mennesker mulighed for at prøve kræfter med kano-, kajak- og SUP sporten.

Vi vil give nybegyndere og motionsinteresserede gode oplevelser på vandet og hjælper selvorganiserede til at blive bedre roere.